Ceny paliw w Rumunii

Jazda po Europie, która przynosi rok rocznie ogromne przychody polskim przedsiębiorstwom logistycznym i transportowym, a tym samym stanowi kolosalny zastrzyk dla polskiego PKB, w ostatnim czasie jest dużo tańsza. Paliwo to nie jedyny wyznacznik kosztów prowadzonej działalności transportowej, ale bez wątpienia najszybciej i najmocniej wpływa na budżet każdej firmy, która musi dużo tankować. Dlatego obecne rekordowo niskie pułapy cen za baryłkę ropy na wszystkich światowych giełdach sprzyjają niskim cenom hurtowym. Zyskują na tym przede wszystkim konsumenci, a więc kierowcy płacący w ostatecznym rozrachunku dużo mniej na stacji paliwowej. Mimo spadków na wszystkich rynkach, różnice w cenach między dwoma sąsiadującymi ze sobą państwami Strefy Euro, mogą sięgać nawet pięćdziesięciu euro centów, a więc pół centa. W przeliczeniu na polskie złote oznacza to, że przekraczając nieodpowiednią granicę możemy zapłacić za paliwo nawet o dwa złote więcej od litra. A to oznacza, że wybierając się w jakąkolwiek trasę po Europie, warto wcześniej sprawdzić gdzie obowiązuje jaka waluta i jakie są ceny paliw na tamtejszych stacjach benzynowych.

Wymiana waluty i nie tylko

Większość krajów Strefy Euro nie musi uruchamiać kantorów przy swoich stacjach paliw, ponieważ większość ludzi posiada już euro wjeżdżając na ich teren. W krajach jak Rumunia czy Polska jednak, gdzie pozostano przy swojej narodowej tradycyjnej walucie, umożliwienie międzynarodowym kierowcom szybkiej wymiany waluty w miejscu tankowania jest całkowicie zrozumiałe. Takie kantory zarabiają na oferowaniu mniej atrakcyjnych kursów, lecz w obliczu tankowania mało kto kalkuluje straty i liczy po prostu na szybką wymianę waluty. To samo tyczy się kierowców, którzy planują podróż do Rumunii lub też muszą przez Rumunię w swojej trasie przejechać i planują postój tam razem z tankowaniem. Ponieważ Rumunia nie jest państwem stowarzyszonym, posiada nadal własną walutę, jaką jest lej rumuński. Jej przelicznik na polskie złote to w tej chwili około 1,05, a więc można w dużym uproszczeniu przyjąć, że za jedną złotówkę można otrzymać w kantorze około jednego leja.

Odpowiednie miejsca do tankowania

W każdym kraju znajdują się regiony o bardziej i mniej korzystnych cenach paliw. Rumunia nie jest tutaj wyjątkiem, ale samo zarysowanie ceny uśrednionej dla wszystkich stacji pomaga zaplanować odpowiednie finanse na ten aspekt jeszcze przed wjechaniem na teren Rumunii. Średnia cena za litr popularnej 95-oktanowej benzyny bezołowiowej wynosi w tamtym kraju na dzień dzisiejszy około 4,65 leja, a więc 4,55 złotego. W przypadku tankowania tam oleju napędowego, kierowca musi przygotować się na koszt rzędu 4,30 leja rumuńskiego, czyli równowartość około 4,20 złotego. Średnia cena paliw dla polskich dystrybutorów od początku roku 2016 jest dokładnie taka sama, a więc trudno jest jednoznacznie stwierdzić, by tankowanie samochodu w Rumunii było dla polskiego kierowcy jakąkolwiek niedogodnością czy też zyskiem. Jedyną niedogodnością pozostaje wspomniana już wymiana waluty na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *