Jak założyc firmę transportową – auta do 3. 5t

Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem własnej działalności w branży transportowej. Jeżeli będziemy prowadzić transport autami o DMC powyżej 3. 5t musimy posiadać spory kapitał i stosowne licencje. Alternatywą może być transport autami o DMC do 3. 5t ale czy to się w ogóle opłaca? Założymy w naszych obliczeniach, że otwieramy nową działalność, bierzemy nowe auto w leasing – najczęściej są to Renault Master lub Fiat Ducato. Nie posiadamy jeszcze własnych kontaktów, więc będziemy jeździć dla spedycji na trasach międzynarodowych. Stawki jakich możemy się spodziewać to ok. 0, 36 euro netto za km przejechany poza granicami kraju oraz 0, 28 w eksporcie i 0, 24 w imporcie. Zatrudniamy kierowcę, który będzie jeździł w systemie 3/1 – czyli 3 tygodnie w trasie i 1 tydzień
wolny. W tym trybie zależnie od ilości zleceń nasz kierowca przejedzie ok. 12 tysięcy km.

Możemy już przejść do podliczenia kosztów netto, jakie poniesiemy w ciągu jednego miesiąca:

  • Leasing auta – rata leasingowa zależnie od pierwszej wpłaty i końcowej ceny wykupu to średnio 1950 zł netto na miesiąc.
  • Przeglądy serwisowe, zużycie opon oraz płyny eksploatacyjne bez paliwa to ok. 700zł/mc.
  • Paliwo – średnie zużycie paliwa wyniesie ok. 11 litrów na 100km.
  • Zakładając, że będziemy się ubiegać o zwrot vat za paliwo zakupione za granicą będzie to dla nas koszt rzędu 6. 653zł/mc.
  • Ubezpieczenia jakie powinniśmy wykupić to OC, Autocasco oraz OCP – czyli odpowiedzialność cywilna przewoźnika. Taki pakiet będzie nas kosztował ok. 650 zł / mc.
  • Pensja pracownika, zus, koszty połączeń telefonicznych oraz zus pracodawcy (zakładamy, że korzystamy ze zniżki dla nowych firm) to łączny koszt około 4722zł/mc.
  • Dostęp do giełdy transportowej ~230 zł/mc. 
  • W naszych wyliczeniach zakładamy, że nasz kierowca nie jeździł po płatnych autostradach oraz, że nie nałożono na naszą firmę żadnych kar np. za nieterminową dostawę.

Podsumowując, nasze koszty to ok. 14. 675zł/mc. Teraz czeka nas milsza część wyliczeń, czyli nasze przychody. Założymy, że w eksporcie oraz imporcie przejedziemy miesięcznie po tysiąc km, da nam to przychód 520 euro oraz 10 tysięcy km poza granicami kraju co da nam 3600 euro.

Łącznie nasze przychód wyniosą 4120 euro/mc. Zakładając średni kurs euro na poziomie 4. 18zł otrzymamy 17. 221. 6zł. Po odjęciu kosztów 14. 675zł zostanie nam 2. 546. 6zł/mc do opodatkowania. Należy pamiętać, że fakturę za nasze usługi wystawiamy spedycji na koniec miesiąca, a przy aktualnych terminach płatności, które wynoszą od 45 do 60 dni pierwsze pieniądze otrzymamy najszybciej po 75dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *