Limity prędkości we Włoszech

W strukturach włoskiej policji wyodrębnione zostały specjalne jednostki policji drogowej oraz autostradowej. Jednostki te wyposażone są w bardzo nowoczesne, a przede wszystkim piekielnie szybkie radiowozy. Ich funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo na włoskich drogach z niezwykłą starannością, a czasy kiedy można było liczyć na taryfę ulgową już dawno minęły. Na szczęście limity prędkości są tam bardzo podobne, jak w Polsce.

Limit prędkości w terenie zabudowanym

We Włoszech, podobnie jak w większości państw, na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h i dotyczy ono wszystkich rodzajów pojazdów. Kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, są we Włoszech szczególnie wysokie, więc należy się dobrze pilnować, aby nie pomnożyć sobie zanadto kosztów wyprawy.

Limity prędkości poza terenem zabudowanym

Poza terenem zabudowanym najszybciej pojedziemy motocyklem i autem osobowym lub dostawczym o masie poniżej 3, 5 tony nie ciągnącymi przyczepy. Zgodnie z włoskim kodeksem drogowym tego rodzaju pojazdami można poruszać się tam – tak samo jak w Polsce – z prędkością 90 km/h. Jednakże gdy za samochodem osobowym lub dostawczym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3, 5 tony, pojedziemy już z prędkością aż o 20 km/h mniejszą, czyli 70 km/h. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli poruszamy się samochodem ciężarowym. Tutaj Włosi wprowadzili pewne ograniczenia w zależności od masy pojazdu. Jeśli samochód ciężarowy lub zestaw nie przekracza masy całkowitej 12 ton, to limit prędkości wynosi dla takiego pojazdu 80 km/h. lecz jeśli masa ciężarówki przekracza 12 ton, to może ona się poruszać z prędkością jedynie 70 km/h. Na koniec pozostaje jeszcze wspomnieć o autobusach, które poza terenem zabudowanym we Włoszech mogą jechać maksymalnie 80 km/h.

Limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Na włoskich autostradach istnieje szereg ograniczeń dla poszczególnych rodzajów pojazdów. Motocykle oraz samochody osobowe i dostawcze o masie poniżej 3, 5 tony nie ciągnące przyczep, mogą jechać tam z prędkością 130 km/h (chyba, że pada deszcz lub jezdnia jest mokra – wtedy bowiem obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h). Jednak jeśli samochód osobowy lub dostawczy ciągnie przyczepę, to musi zwolnić do 80 km/h. Z taką samą prędkością pojedzie też samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 12 ton. Ciężarówki mieszczące o masie mieszczącej się w przedziale od 3, 5 topy do 12 ton, mogą jechać nieco szybciej, bo 100 km/h. Autobusy także mogą po autostradzie jechać z prędkością 100 km/h. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że we Włoszech bardzo popularne są odcinkowe pomiary prędkości. Rozwiązanie to w Polsce jest dopiero wdrażane, ale w słonecznej Italii jest już standardem i można się nieźle zdziwić dostając mandat mimo braku kontroli drogowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *