Mandaty we Francji

Wyjazd do Francji może być niezapomnianym przeżyciem. Wieża Eiffla, Luwr czy Disneyland to atrakcje, które są wizytówka tego kraj. Aby podróż nad Sekwanę można wspominać tylko z powodu pozytywnych wrażeń warto uważać na drodze w podróży i sprawdzić jakie „niebezpieczeństwa” czyhają na francuskich drogach na kierowcę. Lepiej wydać kilkadziesiąt Euro na bilety i pamiątki niż na mandaty. Poniżej zestawienie tego, na co warto zwrócić uwagę w podróży.

Po pierwsze prędkość

Do najczęstszych grzechów Polskich kierowców za granica należy łamanie ograniczeń prędkości. Niestety w wielu krajach za granica wystarczy stosunkowo niewielkie przekroczenie dozwolonej prędkości, aby otrzymać kilkaset Euro lub nawet zakończyć podróż bez prawa jazdy. We Francji wystarczy jechać o 40 km/h szybciej, niż pozwalają na to przepisy, aby utracić prawo do kierowania pojazdem. To oczywiście najgorsza z opcji jednak wystarczy chwila zapomnienia i nieco cięższa noga. Wysokie mandaty czekają na tych, którzy będą chcieli jechać szybciej niż można: przekroczenie prędkości w przedziale do km/h to mandat karny w kwocie 135 €. Natomiast jazda od 20 do 40 km/h powyżej limitu może skutkować mandatem w przedziale od 135 do 1500 Euro!

Alkomat i nietrzeźwi kierowcy

Kierowcy wyjeżdżający do Francji musza wiedzieć, że według tamtejszego prawa samochód powinien być wyposażony w alkomat. Za brak takiego urządzenia kierowcy grozi grzywna. Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu po spożyciu to we Francji dopuszczalne maksymalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0, 05 %! Jazda na „podwójnym gazie” w granicach 0, 05-0, 08 % grozi grzywna od 135 Euro w wzwyż wraz z ewentualnym zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 3 lat. Po przekroczeniu granicy 8 promili brawo jazdy jest natychmiast odbierane, a kierowcy grozi grzwyna do 4, 5 tyś €.

135 Euro

135 Euro mandatu można dostać za szereg przewinień, jak nieprawidłowe parkowanie (lub parkowanie stwarzające niebezpieczeństwo dla innych użytkowników) czy brak pasów bezpieczeństwa. Za nieprzestrzeganie znaku STOP również możemy dostać mandat w tej samej kwocie, ale w szczególnych przypadkach nawet stracić prawo jazdy! Aż 1500 € można dostać za używanie tzw antyradarów.

Bezpieczna odległość

Warto podkreślić, że we Francji można dostać mandat w kwocie 90 Euro za niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami w ruchu. Polski kodeks mówi o tylko o „bezpiecznej odległości” powołując się na różne warunki wpływające na jego zwiększenie. We Francji odległość ta jest mierzona w metrach, a jej miarą są 2 sekundy pojazdu w ruchu. W zależności od prędkości dystans ten wynosi dla 50km/h– 28 metrów i 110 km/h 62m.

Nieterminowe opłacanie „pamiątek z wyjazdów” do Francji nie jest opłacalne. Po przekroczeniu terminu 60 dni wartość mandatu podwójnie wzrasta, po kolejnych 60 dniach, a po kolejnych zostanie jeszcze raz pomnożona. Policjant ma prawo nałożenia i pobrania na miejscu mandatu do wysokości 375 Euro.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *