Zakazy jazdy

Ustalenie szczegółowych przepisów dotyczących zakazów jazdy to nie lada problem dla zawodowych kierowców, zwłaszcza jeśli poruszają się samochodami ciężarowymi. Nie da się ukryć, że głównie pojazdy ze znacznym obciążeniem muszą podporządkowywać się obowiązującym ograniczeniom. Niestety, przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, czego najlepszym dowodem jest ich różnorodność w wybranych krajach. Nawet państwa należące do Unii Europejskiej mają prawo do wyznaczania indywidualnie ustalonych ograniczeń. Oczywiście wszystko to ma za zadanie usprawnić ogólny ruch na danej trasie i zadbać o bezpieczeństwo – przede wszystkim kierowców samochodów osobowych. Nierzadko główną motywacją są także kwestie ekologiczne.

Gdzie znaleźć szczegółowe przepisy?

Ponieważ zakazy jazdy są dość zróżnicowane, w zależności od konkretnego kraju, kierowcy powinni przed każdą podróżą upewniać się, czy będą poruszać się zgodnie z przepisami. Zazwyczaj dotyczą one przede wszystkim samochodów ciężarowych, które w większości krajów mają znaczne ograniczenia ruchu. Często nie można jeździć nimi w wyznaczonych godzinach nocnych, w święta czy w weekendy. Zakazy przejazdów tranzytowych niekiedy mają charakter lokalny. Warto tutaj wspomnieć o tak zwanych strefach ekologicznych. Dotyczą one terenów o walorach przyrodniczych, które należy zabezpieczyć przed zgubnym wpływem paliw. Należy zaznaczyć, że ograniczenia często dotyczą wielu grup pojazdów – nie tylko samochodów typowo ciężarowych. W takim przypadku dla kierowcy najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie innej, nieco dłuższej trasy, aby w ten sposób ominąć ograniczenia. Oczywiście pod tym kątem bardzo ważna jest znajomość aktualnych map, dzięki którym można wybrać najszybszą drogę, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czy zakazy zawsze są zobowiązujące?

Nie wszyscy kierowcy samochodów ciężarowych muszą podporządkowywać się zakazom jazdy. Wyjątki są ściśle określane przepisami, które można znaleźć między innymi w wirtualnej przestrzeni. Ogólne zasady odnoszą się głównie do pojazdów, które przewożą produkty z określonego działu. Można tutaj wspomnieć przede wszystkim o kierowcach trudniących się transportem zwierząt, świeżych produktów spożywczych lub artykułów chemicznych o bardzo krótkim okresie przydatności. Przepisy nie uwzględniają również przypadków zagrożenia bezpieczeństwa, życia i zdrowia – pogotowie ratunkowe, straż, policja czy służby dbające o bezpieczeństwo mieszkańców mają prawo poruszać się pojazdami o większych gabarytach bez dodatkowych ograniczeń.

Zakazy jazdy nie są jednolite i w zależności od terenu, po którym poruszamy się samochodem ciężarowym, mogą być one bardzo zróżnicowane. W niektórych krajach Unii Europejskiej są one dość restrykcyjne, znacznie utrudniając kierowcom szybkie przetransportowanie towaru. Na szczęście w wielu przypadkach możemy spotkać się z odstępstwami od obowiązujących ustaleń, które odnoszą się do konkretnych rodzajów pojazdów. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem dla kierowcy okaże się wyznaczenie innej trasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *